Leading Manufacturer of bopp wrap around labels, 100 m bopp wrap around labels and 20 mm bopp wrap around labels from New Delhi.
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Print Type | Rotogravure |
| Sleeve Application | Full Body |
| Shrink Direction | TD and MD |
| Film Material | PVC |
| Film Thickness | 50 µm |
| Surface Finish | Gloss |
| Roll Length | 100 m |
| Usage/Application | Labelling |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | BOPP |
| Thickness | 0.08 mm |
| Pattern | Printed |
| Grade | Commercial Grade |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Application | Soft Drink Bottle, Water Bottle, Detergent Bottle, Cosmetic Bottle, Juice Bottle, Edible Oil Bottle, Milk Bottle |
| Printing Type | Roto |
| Material | BOPP |
| Film Thickness | 35 µm |
| Label Width | 50 mm |
| Label Roll Diameter | 200 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 100 m |
| Usage/Application | Labelling |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 0.08 mm |
| Pattern | Printed |
| Grade | Commercial Grade |
₹ 390 / Kg Get Latest Price
| Application | Soft Drink Bottle, Edible Oil Bottle, Detergent Bottle, Juice Bottle, Household Cleaner, Cosmetic Bottle, Water Bottle |
| Printing Type | roto |
| Material | BOPP |
| Film Thickness | 35 µm |
| Label Width | 150 mm |
| Label Roll Diameter | 200 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Labelling |
| Roll Length | 100 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 0.08 mm |
| Grade | Commercial Grade |
| Pattern | Printed |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Material | BOPP |
| Thickness | 45 microns |
| Application | Juice Bottle, Water Bottle, Soft Drink Bottle, Cosmetic Bottle, Detergent Bottle, Edible Oil Bottle, Milk Bottle |
| Printing Type | roto |
| Film Thickness | 40 µm |
| Label Width | 200 mm |
| Label Roll Diameter | 200 mm |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
| Size | 20 mm |
Nikhil Gupta (Proprietor)
International Packaging Industries
CB 229-D, Industrial Area, Ring Road, Naraina
New Delhi - 110028, Delhi, India