Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer ldpe packaging roll, plain 2mm stretch film, heat shrink film, plain shrink film, petg shrink sleeve film and polyolefin pof shrink film.
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Roll Width | 750 mm |
| Roll Form | Flat Roll |
| Color | Transparent |
| Material Type | Virgin |
| Usage | Covering, Pallet Cover, Construction, Packaging |
| Brand | International Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | LDPE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Width | 450 mm (18 inch) |
| Length | 100 m |
| Thickness | 2 MM |
| Usage | Manual (Hand Roll) |
| Weight per Roll | 5 kg |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Cast Stretch Film |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Material | PVC |
| Length | 150 m |
| Thickness | 30 mic |
| Width | 500 mm |
| Pattern | Plain |
| Form | Tube |
| Roll Length | 1000 m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Blue |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 25 mic |
| Width | 450 mm |
| Material | Polyolefin |
| Pattern | Plain |
| Form | Center Fold |
| Roll Length | 800 m |
| Packaging Size | 130 Mtr |
| Brand | International Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 50 GSM |
| Sleeve Type | Full Body Sleeve |
| Material | PP |
| Application | Jars, Beverage Bottles, Ghee Containers, Oil Bottles, Cleaning Products |
| Printing Type | Rotogravure |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Printed |
| Color | Multicolor |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 175 / Inch Get Latest Price
| Material | Polyolefin |
| Length | 100m |
| Thickness | 19 mic |
| Width | 450 mm |
| Pattern | Plain |
| Form | Center Fold |
| Roll Length | 1067mtr |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Material | LLDPE |
| Thickness | 23 µm |
| Roll Type | Hand Roll |
| Width | 450 mm |
| Pre Stretch | 200 % |
| Color | Transparent |
| Length | 100 m |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Roll Width | 500 mm |
| Roll Form | Sheet Roll |
| Color | Transparent |
| Material Type | Virgin |
| Usage | Packaging |
| Brand | International Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Material | LLDPE |
| Thickness | 23 GSM |
| Roll Type | Hand Roll |
| Width | 500 mm |
| Color | Transparent |
| Pre Stretch | 200 % |
| Roll Weight | 5 kg |
| Usage | Carton Wrap, Furniture Wrap, Bundle Wrap, Pallet Wrap |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 175 / Inch Get Latest Price
| Thickness | 19 mic |
| Width | 400 mm |
| Material | Polyolefin |
| Pattern | Plain |
| Form | Center Fold |
| Roll Length | 1067 |
| Packaging Size | 130 Mtr |
| Brand | International Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| BOPP Type | Plain BOPP |
| Surface Type | Coated |
| Thickness | 1.5 mm |
| Application | Label, Adhesive Tape, Overwrap, Lamination, Wrap Around Label |
| Film Width | 500 mm |
| Treatment Side | One Side Treated |
| Length | 120 mtr |
| Brand | International Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Transparent |
| Material | Bopp |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Temper Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Inner Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Roll Length | 500 m |
| Color | Transparent |
| Application | Drip Irrigation |
| Material Grade | Virgin |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | International Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Nikhil Gupta (Proprietor)
International Packaging Industries
CB 229-D, Industrial Area, Ring Road, Naraina
New Delhi - 110028, Delhi, India