Our product range includes a wide range of polyolefin shrink film, 60mm heat shrink film, 80mm heat shrink film, plastic packaging film and heat sealable bopp film.
₹ 175 / Inch Get Latest Price
| Material | Polyolefin |
| Width | 500 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Packaging |
| Form | Center Fold |
| Roll Length | 800 m |
| Pattern | Plain |
| Packaging Size | 130 Mtr |
| Brand | International Packaging |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 1 mm |
| Feature | Moisture Proof |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Material | PVC |
| Length | 100 m |
| Thickness | 30 mic |
| Width | 450 mm |
| Pattern | Plain |
| Form | Tube |
| Roll Length | 1000 m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Material | PVC |
| Length | 100 m |
| Width | 800 mm |
| Thickness | 80 mm |
| Pattern | Plain |
| Form | Tube |
| Roll Length | 1000 m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Film Type | Stretch Wrap |
| Roll Width | 300 mm |
| Roll Length | 500 m |
| Material | Plastic |
| Usage | Box Wrap, Industrial Pack, Retail Pack, Pallet Wrap |
| Brand | International Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Length Meter | 80 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 1.5 mm |
We are the leading supplier of Plastic Packaging Film made available to our clients at competitive prices.
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Film Thickness | 40 mic |
| Roll Width | 300 mm |
| Seal Type | Both side seal |
| Thickness | 1.5 mm |
| Color | Transparent |
| Treatment Side | Both side treated |
| Application | Label wrap, Pouch making, Snacks packaging, Food packaging |
| Film Type | Heat Sealable |
| Length | 120 mtr |
| Brand | International Packaging |
| Material | BOPP |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
Nikhil Gupta (Proprietor)
International Packaging Industries
CB 229-D, Industrial Area, Ring Road, Naraina
New Delhi - 110028, Delhi, India