Our product range includes a wide range of lldpe stretch film roll, polyolefin shrink pouches, transparent shrink roll, printed shrink labels, printed bopp tapes and transparent lldpe stretch film roll.
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Width | 450 mm (18 inch) |
| Length | 500 mtr |
| Thickness | 0.5 mm |
| Usage | Manual (Hand Roll) |
| Weight per Roll | 5 kg |
| Color | Transparent |
| Brand | International Packaging |
| Type | Wrap |
| Packaging Type | Roll |
| Length Per Roll | 50 m |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | LLDPE |
We Make Best Quality LLDPE Stretch Film Roll on state of the art ulra modern imported plant to suite all your packaging needs at most competitive prices.
₹ 175 / Inch Get Latest Price
| Material | Polyolefin |
| Thickness | 19 mic |
| Width | 450 mm |
| Pattern | Plain |
| Form | Center Fold |
| Roll Length | 800 m |
| Packaging Type | Piece |
| Color | Transparent |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Material | LDPE |
| Thickness | 40 mic |
| Width | 600 mm |
| Pattern | Plain |
| Form | Tube |
| Roll Length | 500 m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ .1 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Thickness | 30 GSM |
| Packaging Type | Roll |
| Label Form | Shrink Sleeve |
| Color | Multicolor |
| Printing Technology | Rotogravure |
| End Use / Application | Cosmetics, Personal Care, Pharmaceuticals, Household Products, Beverages, Liquor |
| Pattern | Printed |
| With Waterproofing | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 1800 / Box Get Latest Price
| Tape Width | 48 mm (2 inch) |
| Tape Length | 50 m |
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Length | 50 m |
| Base Tape Color | Transparent |
| Number of Print Colors | 1 |
| Color | Brown |
| Tape Type | Adhesive |
| Brand | International Packaging |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Material | LLDPE |
| Length | 100 m |
| Thickness | 23 µm |
| Roll Type | Hand Roll |
| Width | 450 mm |
| Pre Stretch | 200 % |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Width | 900 mm (36 inch) |
| Length | 100 m |
| Thickness | 23 µm |
| Usage | Manual (Hand Roll) |
| Weight per Roll | 15kg |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Gauge | 50 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 175 / Inch Get Latest Price
| Material | Polyolefin |
| Length | 100m |
| Thickness | 50 mic |
| Width | 300 mm |
| Pattern | Plain |
| Form | Center Fold |
| Roll Length | 360mtr |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 100 / Roll Get Latest Price
| Net Weight | 800 g |
| Roll length | 100 m |
| Width | 450 mm (18 in) |
| Grade | Industrial Grade |
| Used For | food |
| Heat Resistance | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Roll Get Latest Price
| Net Weight | 1.6 kg |
| Roll length | 100 m |
| Width | 300 mm (12 in) |
| Grade | Food Grade |
| Used For | food |
| Heat Resistance | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Material | LLDPE |
| Thickness | 23 µm |
| Roll Type | Hand Roll |
| Width | 450 mm |
| Pre Stretch | 200 % |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | Wrapping on cartoon |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Width | 450 mm (18 inch) |
| Length | 100 m |
| Thickness | 2 mm |
| Usage | Manual (Hand Roll) |
| Weight per Roll | 5 kg |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Pre-stretched Film |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Width | 500 mm (20 inch) |
| Length | 1000 m |
| Thickness | 2 mm |
| Usage | Manual (Hand Roll) |
| Weight per Roll | 6 kg |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Cast Stretch Film |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
₹ 100 / Roll Get Latest Price
| Net Weight | 1.2 kg |
| Roll length | 100 m |
| Width | 100mm |
| Grade | Industrial Grade |
| Used For | food |
| Heat Resistance | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Width | 300 mm (12 inch) |
| Length | 500mtr |
| Thickness | 23 µm |
| Usage | Manual (Hand Roll) |
| Weight per Roll | 3 kg |
| Color | Transparent |
| Size | 50mm to 1000mm |
| Brand | International Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Type | rolls |
| Usage/Application | Packaging |
| Length Per Roll | 100mtr to 1500 mtr |
| Packaging Size | 25 kg per box |
| Material | PE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 23 µm |
| Roll Type | Hand Roll |
| Color | Transparent |
| Width | 500 mm |
| Pre Stretch | 200 % |
| Roll Weight | 6kg |
| Size | 50mm to 1500mm |
| Brand | IP Pack |
| Packaging Type | Roll |
| Features | High Quality Strength |
| Type | Wrapping Rolls |
| Usage/Application | Industrial |
| Length Per Roll | 1500 mtr |
| Material | PE |
| Packaging Size | 25 kg per box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Application | Industrial Wrap |
| Grade | Industrial Grade |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 450 mm |
| Roll Type | Hand Roll |
| Color | Transparent |
| Brand | International Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Length Per Roll (meters) | 100 m |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Fostered with rich industry experience and a highly experienced team of professionals, we are offering Stretch Film. This film is highly demanded for laminating purpose of different products. Our offered film is manufactured under the supervision of our adroit professionals using the quality assured poly-ethylene. This film is checked by our experts on various parameters before providing it to the clients. Furthermore, patrons can avail this film from us within a set time frame.
Nikhil Gupta (Proprietor)
International Packaging Industries
CB 229-D, Industrial Area, Ring Road, Naraina
New Delhi - 110028, Delhi, India