Our range of products include bopp garment bags, transparent bopp bag, printed bopp bag, transparent bopp garment bags, bopp laminated bag and plain self adhesive bag.
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 10 kg |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Bag Color | Transparent |
| Material | BOPP |
| Capacity | 1 Kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 25 to 50 |
| Print Type | Plain |
| Usage | Food Packaging |
| Bag Style | Side Seal |
| Printing Type | Plain |
| Color | Transparent |
| Handle Type | Loop Handle |
| Surface Finish | Glossy |
| Brand | International Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 185 / Kilogram Get Latest Price
| Storage Capacity | 10 kg |
| Bag Color | Transparent |
| Application | FMCG Products Packaging |
| Material | BOPP |
| Usage | Garment packaging |
| Printing Type | Plain |
| Pouch Pattern | Plain |
| Closure Type | Seal |
| Pattern | Plain |
| Pouch Finish | Glossy |
| Available Colors | Transparent |
| Packaging Type | Bag |
| Capacity | 200 Gm |
| Brand | International Packaging |
| Country of Origin | Made In India |
Fostered with rich industry experience and a highly experienced team of professionals, we are offering Transparent BOPP Bag. This film is highly demanded for laminating purpose of different products. Our offered film is manufactured under the supervision of our adroit professionals using the quality assured poly-ethylene. This film is checked by our experts on various parameters before providing it to the clients. Furthermore, patrons can avail this film from us within a set time frame.
Features:
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 20 kg |
| Bag Color | Transparent |
| Printing Type | Multicolor |
| Material | BOPP |
| Usage | clothing |
| Shape | Rectangle |
| Color | Transparent |
| Closure Type | Resealable |
| Property | Waterproof |
| Pattern | Printed |
| Bag Type | Shrink Bag |
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Material | BOPP |
| Closure Type | Flap With Adhesive |
| Bag Size | 10×12 inch |
| Usage/Application | Shopping |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 50 GSM |
| Print Type | Plain |
| Bag Style | Side Seal |
| Capacity | 5 kg |
| Color | Transparent |
| Surface Finish | Glossy |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Bag Color | Transparent |
| Material | BOPP |
| Usage | garment packaging |
| Printing Type | Plain |
| Usage/Application | Garment Packaging |
| Color | Transparent |
| Handle Type | Without Handle |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Surface Finish | Glossy |
| Property | Waterproof |
| Storage Capacity | 2 kg |
| Capacity | 5 Kg |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Bag Size | 18x24 inch |
| Material | BOPP |
| Self Adhesive Type | Peel And Seal |
| Bag Usage | Garment Packing, Jewellery, Electronic Items, Document Packing, Stationery, Food Packing |
| Brand | International Packaging |
| Closure Type | Resealable |
| Usage/Application | Packaging |
| Capacity | 200 Gram |
| Pattern | Plain |
| Surface Finish | Glossy |
We are a trust worthy organization in the market, actively engrossed in offering a wide gamut of Plain Self Adhesive Bag.
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Bag Size | 14x18 inch |
| Material | BOPP |
| Closure Type | Resealable |
| Capacity | 1/2 Kg |
| Self Adhesive Type | Peel And Seal |
| Bag Usage | Garment Packing, Jewellery, Stationery, Food Packing, Document Packing |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Brand | International Packaging |
Owing to our expertise in this field, our firm is engaged in supplying an extensive array of BOPP Self Adhesive Bag.
Nikhil Gupta (Proprietor)
International Packaging Industries
CB 229-D, Industrial Area, Ring Road, Naraina
New Delhi - 110028, Delhi, India