Our product range includes a wide range of pp strapping roll, 12mm pp box strapping roll, white pp box strapping roll, white strapping rolls and pp box strapping roll.
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Strap Thickness | 0.5 mm |
| Roll Length | 180mtr |
| Breaking Strength | 300 kgf |
| Strap Color | White |
| Usage/Application | Box Packaging |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
| Width | 16 mm |
| Strap Width | 19 mm |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Usage Type | Semi Auto Grade |
| Roll Length | 180mtr |
| Color | White |
| Strap Thickness | 0.5 mm |
| Breaking Strength | 300 kgf |
| Strap Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Length | 2000 meter |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 1mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
| Roll Width | 12 mm |
| Strap Width | 9 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Strap Width | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Roll Length | 180 mtr |
| Usage Type | Semi Auto Grade |
| Roll Width | 12 mm |
| Strap Thickness | 0.8 mm |
| Breaking Strength | 200 kgf |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Strap Color | White |
| Color | Red |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Roll Length | 180mtr |
| Usage Type | Semi Auto Grade |
| Roll Width | 32 mm |
| Strap Thickness | 0.6 mm |
| Strap Color | White |
| Breaking Strength | 150 kgf |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Strap Width | 16 mm |
| Width | 12 mm |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Width | 9 mm |
| Strap Width | 9 mm |
| Strap Thickness | 0.5 mm |
| Color | White |
| Roll Length | 180mtr |
| Breaking Strength | 200 kgf |
| Strap Color | White |
| Usage/Application | Box Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Strap Width | 16 mm |
| Strap Thickness | 0.5 mm |
| Color | White |
| Roll Length | 180mtr |
| Breaking Strength | 300 kgf |
| Strap Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | International Packaging |
| Strapping roll | 12-19mm width |
Nikhil Gupta (Proprietor)
International Packaging Industries
CB 229-D, Industrial Area, Ring Road, Naraina
New Delhi - 110028, Delhi, India