Leading Manufacturer of pallet stretch wrapping machine, automatic shrink wrapping machine, semi automatic stretch wrapping machine, semi automatic strapping machine (high table), shrink wrapping machine and pvc shrink wrapping machine from New Delhi.
₹ 150000 / Unit Get Latest Price
| Application | Pallet Wrapping |
| Turntable Diameter | 24 Inch |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Film Type | Stretch Film |
| Film Width | 500 mm |
| Brand | International Packaging |
| Phase | Single |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Power | 2.5 kW |
| Voltage | 240 V |
We are a trustworthy organization in the market, actively engrossed in offering a wide gamut of Pallet Stretch Wrapping Machine.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | L Sealer With Tunnel |
| Packaging Speed | 10–20 packs/min |
| Max Pack Size | 500×400×250 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Film | LDPE |
| Film Material | LDPE, PVC |
| Tunnel Length | 1000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 V |
| Phase | Three |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | International Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Application | Pallet Wrapping |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Turntable Diameter | 1000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Film Type | Stretch Film |
| Film Width | 500 mm |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | International Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Box Strapper |
| Strap Material | PP |
| Strap Width | 9 mm |
| Brand | i pack |
| Material | Mild Steel |
| Strapping Speed | 1.5 sec/strap |
| Usage/Application | Box Strapping |
| Power Supply | 220 V Single Phase |
| Driven Type | Motor |
| Tension Range | 10-70 kg |
| Pipe Material | Plastic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24999 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Shrink Tunnel |
| Capacity | 6 piece/min |
| Packaging Speed | 40–60 packs/min |
| Max Pack Size | 300×200×150 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Film | PVC |
| Film Material | PVC |
| Tunnel Length | 800 mm |
| Material | Mild Steel |
| Packaging Material | Plastic |
| Usage/Application | Packaging Industry |
| Voltage | 220 / 440 V |
| Driven Type | variable dc drive |
| Phase | Single Phase |
| Power | 6 kVA |
| Brand | International Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 34000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Chamber Type |
| Capacity | 25000 pcs per day |
| Packaging Speed | 20–40 packs/min |
| Max Pack Size | 500×400×250 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Tunnel Length | 800 mm |
| Material | Mild Steel |
| Packaging Material | Plastic |
| Usage/Application | Packaging Industry |
| Driven Type | Variable DC drive |
| Country of Origin | Made in India |
| Film | PVC |
| Film Material | LDPE |
₹ 34000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | L Sealer With Tunnel |
| Capacity | 25000 pcs per day |
| Packaging Speed | 20–40 packs/min |
| Max Pack Size | 600×500×300 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Tunnel Length | 800 mm |
| Material | Mild Steel |
| Packaging Material | Plastic |
| Usage/Application | Packaging Industry |
| Driven Type | Variable dc drive |
| Film | PVC |
| Film Material | LDPE |
₹ 50000 / Unit Get Latest Price
| Application | Pallet Wrapping |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Turntable Diameter | 1200 mm |
| Capacity | 10 mtr/min. |
| Automation Grade | Automatic |
| Film Type | Stretch Film |
| Film Width | 500 mm |
| Material | SS |
| Phase | Single |
| Usage/Application | Packaging Industry |
| Brand | International Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Power | 1.8 kW |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Application | Pallet Wrapping |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Turntable Diameter | 1800 mm |
| Capacity | 6 piece/min |
| Material | Stainless Steel |
| Film Type | Stretch Film |
| Film Width | 500 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single |
| Frequency | 60 Hz |
| Usage/Application | Packaging Industry |
| Brand | International Packaging |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nikhil Gupta (Proprietor)
International Packaging Industries
CB 229-D, Industrial Area, Ring Road, Naraina
New Delhi - 110028, Delhi, India